Almanya’da sel felaketi: 5 ölü, 1 kayıp

Almanya’nın Bavyera ve Baden-Württemberg eyaletlerinde etkili olan şiddetli yağışlar sele sebep oldu. Sel felaketi sonucu 5 kişi ölürken, 1 itfaiyeci ise kayboldu. Şimdiye dek Bavyera’da 3, Baden-Württemberg’de ise 2 kişinin cansız bedenlerine ulaşıldı.

Şiddetli yağışlar sona ererken, üç nehrin birleşim noktası olan tarihi Passau şehrinde su seviyesi 10 metreye yaklaşarak on yıldan aşkın süredir görülen en yüksek seviyeye erişti.

Almanya’nın güneyindeki bazı bölgelerde Ren Nehri üzerinden yapılan kargo taşımacılığına ara verilirken, Bavyera’nın Rosenheim bölgesinde olağanüstü hal ilan edildi.

Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder, yaptığı açıklamada, bölgedeki durumu “ciddi ve kritik” olarak belirtti. Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise yaptığı açıklamada, güneydeki sel felaketinin “insan kaynaklı iklim değişikliğini durdurmanın” ihmal edilemeyeceğini hatırlattığını söyledi.

TUNA NEHRİ’NDE TAŞKIN

Tuna Nehri’ndeki taşkın Avusturya’nın üçüncü büyük şehri Linz’in nehir kıyısına yakın yerleşim noktalarını sular altında bıraktı.

Aşağı Avusturya bölgesinde Tuna Nehri boyunca nehir üzerindeki tüm gemi trafiği durma noktasına geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir