Ford Explorer elektrikli modelinin Almanya’da üretimi başladı

Tamamen elektrikli Ford Explorer, Almanya’nın Köln kentinde üretim hattından çıkarak Ford’un Avrupa’daki elektrikli araç serisinin önemli bir dönüm noktasını oluşturdu. Modelin üretimi, nikel-mangan-kobalt (NMC) bataryalardan lityum-demir-fosfat (LFP) bataryalara geçiş yapmak için ertelendi. Bu değişiklik, Explorer’ın dayanıklılığını artırırken başlangıç fiyatını 46.500€ civarına çekiyor

LFP bataryalara geçiş, otomotiv endüstrisinde yaygın bir trendin parçası. Avrupa’daki otomobil üreticileri, maliyet açısından daha uygun olan bu batarya kimyasını kullanmayı hedefliyor. Ford’un son montaj lideri Jochen Bruckmann, tüketicilere en son ve en iyi teknolojiyi sunmayı önceliklendirdiklerini, bu nedenle altı aylık bir üretim gecikmesini göze aldıklarını belirtti.

Volkswagen Grubu’nun MEB platformu üzerine inşa edilen Explorer, Ford’un Avrupa’daki en uygun fiyatlı elektrikli aracı olup, Mustang Mach-E’den en az 3.000€ daha ucuz. Başlangıçta 84 kilovat saat kapasiteli bir LFP batarya paketi ile sunulacak olan model, 602 km menzil sunuyor. Yıl sonunda daha küçük bir 55 kWh batarya paketi de piyasaya sürülecek.

İki farklı güç aktarım sistemi seçeneği bulunan Explorer’ın arkadan itişli versiyonu, 281 beygir gücü üreten tek bir motora sahipken, dört tekerlekten çekişli versiyonu çift motor ile 335 beygir gücü sağlıyor. Dört tekerlekten çekişli model, menzilden biraz ödün vererek tek şarjda 565 km yol alabiliyor. Her iki model de 11 kW AC şarjı destekliyor ve arkadan itişli modelde 135 kW, dört tekerlekten çekişli modelde ise 185 kW DC şarj kapasitesi bulunuyor.

Köln tesisi, Ford’un üretim mirasının temel taşlarından biri olup, 2 milyar €’luk bir dönüşüm geçirdi ve tamamen elektrikli araçlar için özel bir üretim merkezi haline geldi. Yıllık 250.000’den fazla araç üretim kapasitesine sahip olan tesis, Ford’un Avrupa’daki elektrikli araç hedeflerinde önemli bir rol oynayacak. Explorer’ın yanı sıra, bu yıl içinde üretime geçecek olan ikinci bir MEB tabanlı spor crossover modeli de planlanıyor.

Ford’un LFP teknolojisine yatırımı yalnızca Explorer ile sınırlı değil. Ford’un orta boy SUV modeli olan Mach-E, Avrupa’da artık CATL tarafından sağlanan opsiyonel bir LFP batarya ile sunuluyor. Ford, CATL ile iş birliği yaparak 2026 yılında faaliyete geçmesi beklenen ABD merkezli bir LFP batarya tesisi kurmayı planlıyor.

LFP bataryalarına yönelik ilgi sadece Ford ile sınırlı değil. Stellantis gibi diğer büyük otomobil üreticileri de LFP teknolojisine ilgi duyuyor ve CATL ile Avrupa’da bir gigafabrika kurma olasılığını değerlendiriyor. Mercedes-Benz Grubu’nun batarya şirketi ACC de Almanya’daki tesisinde LFP üretimini devreye almayı düşünüyor. Küresel otomotiv endüstrisi elektrikli araçlara geçiş yaptıkça, LFP bataryaları daha uygun fiyatlı ve sürdürülebilir bir alternatif olarak öne çıkıyor ve geleneksel NMC bataryalarına karşı yeni bir standart haline geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir